Završne prezentacije studentskih radova

Kako se projekt „Remote sensing in a function of sustainable development of maritime sector“ (hrv. Daljinsko istraživanje u funkciji održivog razvoja u pomorstvu), bliži svojim završnim fazama, u četvrtak, 30.1.2025., održane su završne prezentacije studentskih radova na temu slučajeva iz realnog sektora. Na Pomorskom fakultetu u Splitu, uz  partnera, List Labs, okupili su se suradnici i partneri iz industrije.

Uvodnu riječ održale su prof. Anita Gudelj i prof. Merica Slišković, dok je predstavnik List Labs-a, gospodin Antonio Morić Španić, okupljenima predstavio svoju firmu i njihovu ulogu u projektu. Ostali članovi projektnog tima, prof. Igor Vujović, prof. Maja Krčum, izv. prof. Zdeslav Jurić, doc. Miro Petković i asistent Ante Čalić ukratko su opisali svoje iskustvo u dosadašnjoj provedbi projekta i samog predmeta na diplomskoj razini studija. Mentori iz industrije, predstavnik Upravnog odjela za turizam, pomorstvo i promet Splitsko – dalmatinske županije gospodin Marin Perčić i predstavnik CIAN d.o.o.-a gospodin Matko Bašić, također su predstavili svoje tvrtke i njihovo područje interesa u daljinskom istraživanju.

Studenti diplomske razine studija smjera Brodostrojarstvo, Pomorske elektrotehničke i informatičke tehnologije i Pomorskog menadžmenta te Erasmus studenti Pomorskog fakulteta i drugih sastavnica u Splitu, koji su upisali predmet, smjenjivali su se u prezentaciji svojih tema na engleskom jeziku, poput ‘’Ship Detection’’, ‘’Detection of Oil Spills Using Image Classification Models on Sentiel-1 SAR Imagery’’, ‘’Detection of Oil Spills from Sentinel-1 SAR Imagery Using a Deep Learning Framework’’, ‘’Evaluation of Water Quality Using Sentinel-3’’ i ‘’Analyzing Wind and Sea Currents from Copernicus’’.

S obzirom na različite institucije odakle studenti dolaze, bilo je zanimljivo vidjeti i usporediti način na koji su svoje teme obrađivali studenti Pomorskog fakulteta u Splitu i inozemni, Erasmus+ studenti.

Na kraju svake od prezentacija, okupljeni su imali priliku postavljati pitanja studentima i njihovim mentorima. Zanimao ih je način na koji su studenti dolazili do svojih rezultata, koji sateliti i softweri su se koristili prilikom izrade rada, kako su birali razdoblje u kojem je provedeno istraživanje i sl. Dobro snalaženje studenata i pozitivna reakcija okupljenih pokazala je uspješnost završnih prezentacija te su profesori došli na ideju da se uz malu doradu iste pokušaju prezentirati i na konferencijama koje su vezane uz ovu temu. Studenti su na kraju svog izlaganja iskazali zadovoljstvo samim predmetom, načinom na koji se predmet izvodi i temama koje su u sklopu predmeta obrađene.

Ovim događanjem studenti su uspješno odradili i posljednji zadatak koji im je bio uvjet za polaganje predmeta.

Projekt se provodi uz financiranje sredstvima Europske svemirske agencije.

Scroll to Top