S obzirom da se Erasmus+ projekt „Upgrading and harmonization of Maritime law STCW based curriculum for Maritime students – MareLaw“ bliži svom kraju, u petak, 21. veljače 2025., organizirana je završna prezentacija aktivnosti i rezultata projekta na Pomorskom fakultetu u Splitu. U projektu, osim Sveučilišta u Splitu, kao partnerske institucije sudjeluju i Riga Technical University iz Latvije te Universitat Politecnica de Catalunya iz Španjolske.
Sve okupljene pozdravio je izv. prof. dr. sc. Nikola Mandić, koji je ujedno i voditelj projektnog tima. Predstavio je osnovne ciljeve projekta te mrežnu stranicu koja sadrži sve aktivnosti i ostvarene rezultate projekta. Nakon uvodnog izlaganja, riječ je prepustio prof. dr. sc. Merici Slišković koja je kratko predstavila projekt, njegove aktivnosti kao i iskustva projektnog tima u edukacijama na kojima su sudjelovali kako bi ojačali svoje pedagoške i digitalne kompetencije. Fokus njenog izlaganja je stavljen na rezultate ankete koja je poslana nastavnicima koji predaju pomorsko pravo na različitim institucija u državama iz koje dolaze projektni partneri, ali i šire. Ta anketa se bazirala na edukaciji i kompetencijama nastavnika koji predaju pomorsko pravo na visokim pomorskim učilištima.
Prof. dr. sc. Petra Amižić Jelovčić, kao jedina članica projekta s Pravnog fakulteta u Splitu, svoje izlaganje je fokusirala na zapažanja do kojih se došlo prilikom usporedbe programa predmeta koji se predaju u sklopu pomorskog prava na partnerskim institucijama. Najveći problem koji se pojavio kod partnerskih institucija je nedostatak prikladne literature, odnosno zastarjelost nastavnih materijala.
Glavni fokus cijelog događanja je bio prikaz nastavnih materijala i pitanja za samoprocjenu koji će biti dostupni i nakon završetka projekta, kako studentima visokih pomorskih učilišta, tako i svima ostalima kojima je ta materija neophodna za njihov rad (npr. pomorci, pomorski agenti i sl.). Nastavne materijale i pitanja za samoprocjenu predstavile su prof. dr. sc. Ranka Petrinović i doc. dr. sc. Zaloa Sanchez Varela. Projektni tim je kao jedan od problema prepoznao činjenicu da studenti tehničkih fakulteta nemaju adekvatna pravna predznanja te im materiju pomorskog prava treba približiti na njima prihvatljiv način. Stoga su nastavni materijali prvenstveno prilagođeni njihovim potrebama. Osim tekstualnog sadržaja, na mrežnim stranicama projekta, dostupan je i audio zapis svih nastavnih materijala. Svi nastavni materijali su izrađeni na engleskom jeziku, kako bi bili dostupni većem broju zainteresiranih osoba.
Za kraj izlaganja, dr. sc. Helena Ukić Boljat predstavila je smjernice za izradu kurikuluma pomorskog prava koje je izradio projektni tim. Smjernice za izradu kurikuluma pripremljene su u skladu sa STCW konvencijom, koja je obvezna za sva pomorska učilišta koja obrazuju buduće pomorce. Te smjernice će biti korisne svim visokim pomorskim učilištima prilikom izrade kurikuluma pomorskog prava u svrhu obrazovanja pomoraca za najviša časnička zvanja (upravljačka razina).
Nakon izlaganja članova projektnog tima uzvanici, pretežito iz pomorske industrije, iskazali su pozitivne reakcije na izlaganja i rezultate prezentirane od strane projektnog tima. Sudionici na prezentaciji projektnih rezultata iz pomorske industrije su bili predstavnici iz: Lučke kapetanije Split, Luke Split d.d., Lučke uprave Split, Lučke uprave Splitsko-dalmatinske županije, Plovputa, Pomorskog peljara, Agencije za obalni linijski pomorski promet, Adriatic Global Brokersa, Croatia Yachting, Bavadria i Pasata d.o.o. Osim predstavnika iz gospodarstva, prezentaciji su nazočili i predstavnici sa Sveučilišta obrane i sigurnosti „dr. Franjo Tuđman“ i Pomorskog odjela Sveučilišta u Zadru kojima je ova tema iznimno zanimljiva s obzirom da se i na njihovim institucijama predaje pomorsko pravo studentima tehničkih fakulteta.
Projektni tim nakon završetka projekta namjerava nastaviti ažurirati mrežnu stranicu projekta i nastavne materijale sukladno izmjenama koje se budu događale u budućnosti. Iste materijale će primijeniti i u nastavnom procesu na svojim institucijama.Projekt „Upgrading and harmonization of Maritime law STCW based curriculum for Maritime students – MareLaw“ je sufinanciran sredstvima programa Erasmus+, Ključna aktivnost 2: Partnerstva za suradnju (za područje obrazovanja).







