Održana tribina „Socijalno osiguranje pomoraca, porezne obveze, naknada za nezaposlene i sustav e-pomorac“

Odgovore na brojna administrativna pitanja s kojima se pomorci susreću, s obzirom na specifičnost njihovog zanimanja, kao što su doprinosi, porezi, prirezi, osiguranja, naknade, prijave, odjave… pružila je tribina u organizaciji Sindikata pomoraca Hrvatske, na temu „Socijalno osiguranje pomoraca, porezne obveze, naknada za nezaposlene i sustav e-pomorac“. 

Na tribini, održanoj u utorak, 25. ožujka u prepunom amfiteatru Pomorskog fakulteta u Splitu, u prvom dijelu je Roko Mrvica iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture prezentirao osnove funkcioniranja sustava  za pomorce, a kasnije se u formi okruglog stola nastavio razgovor sa stručnjacima za pojedina područja Željkom Meštrovićem iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Irenom Škrobicom i Hrvojem Zebićem iz Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, Gordanom Baričević i Anitom Jerončić iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, koji su razjasnili nedoumice i pružili relevantne informacije o aktualnim promjenama u sustavu. 

Okupljene je uvodno pozdravio izv. prof. dr. sc. Ivan Peronja, dekan Pomorskog fakulteta, poželjevši svima dobrodošlicu na ovu visokoškolsku ustanovu koja slavi 65 godina postojanja, te je u svojoj povijesti dala preko 10 tisuća pomoraca, odnosno ambasadora Fakulteta, Sveučilišta, grada i domovine diljem svijeta. Istaknuo je kako Fakultet ima preko 120 zaposlenika, 1100 studenata, a surađuje s mnogim tvrtkama vezanim uz pomorstvo od kojih su mnoge i nastavne baze.
– Želja uprave Pomorskog fakulteta je kroz različite društveno odgovorne aktivnosti razvijati tu komponentu obrazovanja i podučavanja – kazao je dekan Peronja, naglasivši kako je upravo i ova današnja tribina prilog tim nastojanjima, kako bi se Pomorski fakultet nastavio razvijati i otvarati društvu i lokalnoj zajednici. 

Moderatorica skupa Vana Bosto iz Sindikata pomoraca Hrvatske istaknula je potrebu organiziranja ovog skupa s obzirom da SPH u okviru svoje temeljne djelatnosti brine da olakša put pomorcima, u smislu savjetovanja, tumačenja zakona koji se odnose na administrativnu problematiku, praćenja propisa te prepoznavanja i ukazivanja na potrebu izmjena ili dopuna onih dijelova koji su nepovoljno ili nedovoljno dobro razrađeni u odnosu na pomorce i prirodu njihovog zaposlenja kroz dijalog i suradnju sa stručnjacima iz nadležnih institucija.

Link na objavu Sveučilišta u Splitu.

Scroll to Top